Rakendustarkvara

Veebibrauseriks on Fedora Core all Mozilla, mille ikooni leiab ka taskbari pealt.

E-posti kliendina võib kasutada Mozilla e-posti klienti või Ximian Evolution'it. Viimane näeb väga sarnane välja Microsoft Outlook'ile.

Dokumentide toimetamiseks on kindlasti populaarseim OpenOffice.org, mille koosseisu kuuluvad tekstitoimeti, tabelarvutus, esitlustarkvara ning joonistusprogramm diagrammide ja skeemide tegemiseks. Samuti kuulub Openoffice koosseisu valemiredaktor. Fedora all on mitmeid alternatiive ka KOffice näol.

Jooniste tegemisel on abiks Kivio, mis meenutab väljanägemiselt Microsoft Visio't.

Projektide halduseks on sobiv ehk Planner, mis näeb üsna sarnane välja Microsoft Project'iga. Pealtnäha paistab, et funktsionaalsus on ilmselt puudulikum MS Projectist.

Muusikapalade mängimiseks on programm XMMS (nime all Audio mängijad), mis näeb väga sarnane välja Windowsi maailmast tuntud mp3-mängijale WinAmp. MP3 muusika mängimiseks tuleb installeerida mp3-plugin.

USB mälupulk tunti automaatselt ära.

Digikaameraga HP Photosmart 320 Fedora kahjuks ühendust ei saanud. Gtkam ei osanud tuvastada kaamera tüüpi ning ka käsitsi ette andes öeldi, et „Could not list folders in ‚/'. PTP I/O error”. Isegi USB mäluna ei leitud seda üles, mis on tihti päästerõngaks Microsoft Windows'is.

DivX videote vaatamiseks on tarkvara MPlayer, mis tuleb installeerida. Kindlasti on tarvis ka DivX dekoodrit, mille saab aadressilt http://www.divx.com/divx/linux/ . Välimuselt on Mplayer üsna konservatiivne, käivitatav käsurealt ja käsurea parameetritega, kuid selle eest üsna funktsionaalne.

Messenger võrgus suhtlemiseks on olemas klienditarkvara Gaim, mis oskab erinevate messenger-tüüpi teenustega suhelda, kaasa arvatud MSN. Autoril kahjuks ei õnnestunud selle tarkvaraga MSN võrku siseneda. MSN jaoks on olemas ka spetsiaalne klient Al's Messenger ehk aMSN, mille leiab aadressilt http://amsn.sourceforge.net . Mõistlik on laadida alla graafiline installifail ning see root-kasutaja alt käima lasta (enne andes failile ka käivitamisõigused). Eelnevalt peab olema installeeritud pakett tk. Kahjuks oli võrgus mingi upgrade pakett vigane ning ei olnud võimalik seda katsetada. Käsitsi seda ette anda polnud samuti võimalik.

Ka IRC jaoks on olemas sellenimeline klienditarkvara – IRC Client.

Terminalteenuse ja VNC abil teiste arvutitega ühendumiseks on Fedora Core'l mitu võimalust: Remote Desktop Connection (kahjuks ei õnnestunud selle kaudu ühendust luua) ning rdesktop. Viimane neist töötas küll päris hästi.

Mis puutub autentimisvõimalusse, siis on Fedoral olemas võimalus liita autentimine SMB teenusega ehk teisisõnu autentimiseks võib kasutada SMB serverit või Windowsi domeenkontrollerit (sh Windows NT, 2000, 2003). Sisuliselt on võimalik ka ühenduda Active Directory'ga, kuid seda võimalust kahjuks tööle ei saanud.


Koostanud

Aivar Ilves